Sociālā palīdzība

Trūcīgā un maznodrošinātā statusa noteikšana

Trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis ir 377 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 264 euro pārējām personām mājsaimniecībā.

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis ir 566 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 396 euro pārējām personām mājsaimniecībā.

Statusa iegūšanai jāiesniedz vai jāuzrāda dokumenti:

  • Strādājošas personas – izziņu par ienākumiem no algota darba, par pēdējiem trīs mēnešiem (pirms un pēc nodokļu nomaksas);
  • Bezdarbnieks – jābūt reģistrētam Nodarbinātības Valsts Aģentūrā;
  • Citus ģimenes (personas) ienākumu apliecinošus dokumentus – par autoratlīdzības saņemšanu, honorāriem, saņemto mantojumu, dāvinājumu, dividendēm, par ienākumiem no saimnieciskās darbības, no kustamās mantas vai nekustamā īpašuma nomas, par ienākumiem no nekustamā un kustamā īpašuma pārdošanas, par mājsaimniecībai sniegto materiālo palīdzību;
  • Kredītiestādes konta izdrukas ar ienākumiem un izdevumiem par pēdējiem pilniem trīs mēnešiem;
  • Tiesas spriedums par uzturlīdzekļiem;
  • Bērniem no 15 gadiem – izziņu no profesionālās izglītības iestādes un kredītiestādes konta izdrukas ar ienākumiem un izdevumiem par pēdējiem pilniem trīs mēnešiem;
  • Augstskolā studējošiem dienas nodaļas studentiem – izziņu no mācību iestādes un kredītiestādes konta izdrukas ar ienākumiem un izdevumiem par pēdējiem trīs mēnešiem;
  • Jāuzrāda personu apliecinošs dokuments (pase), personas invaliditātes apliecība vai citi dokumenti pēc Aģentūras darbinieku pieprasījuma;
  • Nolēmums, ka īpašniekam nav iespēju gūt ienākumus no īpašuma vai rīkoties ar to, vai ja 12 mēnešu periodā nav gūti ienākumi saimnieciskās darbības apturēšanas dēļ;
  • un citus dokumentus, ja tas nepieciešams lēmuma pieņemšanai sociālās palīdzības piešķiršanai. 

Ministru kabineta noteikumi Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu”

Saldus novada domes saistošie noteikumi Nr. 23 “Par maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Saldus novadā”

Garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsts

Garantētais minimālais ienākumu slieksnis ir 166 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 116 euro pārējām personām mājsaimniecībā.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu”

Saldus novada domes saistošie noteikumi Nr. 21 “Par pamata sociālās palīdzības pabalstiem Saldus novadā”

Mājokļa pabalsts
Mājokļa pabalsta piešķiršanas kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu”.

Mājokļa pabalsta apmēru aprēķina kā starpību starp garantētā minimālā ienākuma (GMI) sliekšņu summu mājsaimniecībai un faktiskajiem izdevumiem un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem, izmantojot MK noteikumos noteikto formulu.

Saldus novada domes saistošie noteikumi Nr. 21 “Par pamata sociālās palīdzības pabalstiem Saldus novadā”

Veselības pabalsts

Veselības pabalstu ir tiesības saņemt mājsaimniecībai, kurai noteikts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss.

Veselības pabalsta apmērs ir līdz 130,00 euro vienai personai kārtējā kalendāra gadā.

Veselības pabalstu piešķir, pamatojoties uz ārstniecības personu un iestāžu apstiprinātiem dokumentiem, psiholoģiskās izpētes un atzinuma maksājuma dokumentiem, kuros ir norādīts pacienta vārds, uzvārds un personas kods, un kuri ir izrakstīti kārtējā kalendāra gadā.

Pabalsta saņemšanai persona “Sociālajā dienestā” iesniedz šādus dokumentus:

  • iesniegumu;
  • ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta izziņu par personas veselības stāvokli, pamatojumu veiktajai manipulācijai, pakalpojumam vai preces iegādei;
  • maksājumu apliecinošu dokumentu kopiju vai rēķinu par pakalpojumu ārstniecības iestādēs kopiju, vai maksājumu apliecinošu dokumentu kopiju par medikamentiem vai receptēm uz pabalsta pieprasītāja vai tā ģimenes locekļa vārda, pēc nepieciešamības uzrādot dokumenta oriģinālu, maksājuma apliecinošs dokuments par psiholoģisko izpēti.

Saistošie noteikumi “Par papildu sociālās palīdzības pabalstiem Saldus novadā”

Pabalsts bērna ēdināšanai

Pabalsts bērna ēdināšanai tiek piešķirts ģimenei, kurai noteikts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss.

Pabalsts bērna ēdināšanai tiek piešķirts ēdināšanas pakalpojumu apmaksai izglītojamajiem, kuri iegūst izglītību:

  • Saldus novada vispārējās izglītības iestādēs;
  • profesionālās izglītības iestādēs.

Pabalsta bērna ēdināšanai saņemšanai persona “Sociālajā dienestā” iesniedz iesniegumu.

Pabalsts tiek aprēķināts 100 % apmērā pēc izglītības iestādes izdotās izziņas par bērna individuālo izglītības iestādes apmeklējumu mēnesī, ņemot vērā ēdināšanas izmaksas (brokastis, pusdienas un launags) izglītības iestādē pēc iepirkuma procesa rezultātā piedāvātās dienas ēdināšanas cenas.

Saistošie noteikumi “Par papildu sociālās palīdzības pabalstiem Saldus novadā”

Pabalsts bērna pamatvajadzību nodrošināšanai

Pabalstu bērna pamatvajadzību nodrošināšanai piešķir trūcīgai un maznodrošinātai mājsaimniecībai, kurā ir bērni, kuri iegūst vispārējo, profesionālo vai akadēmisko izglītību.

Pabalsts tiek piešķirts par bērnu, kurš iegūst izglītību un nav sasniedzis 24 gadu vecumu.

Pabalstu var saņemt apģērbu un skolas piederumu iegādei bērniem.

Pabalsta apmērs katram bērnam mājsaimniecībā ir 50,00 euro kārtējā kalendāra gadā.

Pabalstu bērna pamatvajadzību nodrošināšanai saņemšanai bērna likumiskais pārstāvis “Sociālajā dienestā” iesniedz iesniegumu, kuram pievienoti darījumu apliecinoši dokumenti – kvītis, čeki u.c., kuri izsniegti kārtējā kalendāra gada ievaros.

Saistošie noteikumi “Par papildu sociālās palīdzības pabalstiem Saldus novadā”

Vienreizējs pabalsts Saldus novadā deklarētiem bērniem, uzsākot mācības 1. klasē

Tiesības saņemt pabalstu ir Saldus novadā deklarēta bērna, kurš pirmo reizi uzsāk mācības Saldus novada pašvaldības izglītības iestādes 1. klasē, likumiskajam pārstāvim, kura dzīvesvieta ir deklarēta Saldus novadā.

Pabalsta apmērs ir 50,00 euro vienam bērnam.

Pabalsts tiek piešķirts bez ģimenes materiālās situācijas izvērtēšanas.

Lai saņemtu pabalstu, pabalsta pieprasītājs “Sociālajā dienestā” iesniedz iesniegumu.

Pabalstu var pieprasīt no 1. jūlija līdz 30. septembrim, gadā, kad bērns pirmo reizi uzsāk mācības Saldus novada pašvaldības izglītības iestādes 1. klasē.

Saistošie noteikumi “Par vienreizēju pabalstu Saldus novadā deklarētiem bērniem, uzsākot mācības 1. klasē”

Vienreizējs pabalsts Saldus novada iedzīvotājiem nozīmīgā dzīves jubilejā

Pabalstu piešķir personām, kuras ir deklarējušas savu dzīvesvietu un dzīvo Saldus novada administratīvajā teritorijā un kuras ir sasniegušas noteikumos norādīto vecumu.

Pabalstu 50,00 euro apmērā piešķir personām sasniedzot 70, 75, 80, 85, 90 gadu vecumu, no 91 līdz 99 gadu vecumam katru gadu.

Pabalstu 100,00 euro apmērā piešķir personām, kuras sasniegušas 100 gadu vecumu un pēc 100 gadu sasniegšanas katru gadu.

Pabalsta saņemšanai persona “Sociālajā dienestā” iesniedz iesniegumu 12 mēnešu laikā no noteikumos norādītā vecuma sasniegšanas brīža.

Pabalsts tiek piešķirts bez personas materiālās situācijas izvērtēšanas un tiek ieskaitīts pabalsta pieprasītāja norādītajā kredītiestādes kontā.

Saistošie noteikumi “Par vienreizēju pabalstu Saldus novada iedzīvotājiem nozīmīgā dzīves jubilejā”

Pabalsti bārenim un bērnam, kurš palicis bez vecāku gādības, pēc pilngadības sasniegšanas

Tiesības saņemt pabalstus pilngadību sasniegušam bērnam ir, ja lēmumu par ārpusģimenes aprūpi ir pieņēmusi Saldus novada bāriņtiesa.

Tiek noteikti šādi pabalstu veidi:

  • vienreizējs pabalsts patstāvīgas dzīves uzsākšanai;
  • vienreizējs pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei;
  • pabalsts ikmēneša izdevumu segšanai;
  • mājokļa pabalsts bez vecāku gādības palikušam bērnam.

Vienreizēja pabalsta patstāvīgas dzīves uzsākšanai apmērs ir 302 euro, personām ar invaliditāti kopš bērnības 453 euro.

Vienreizēja pabalsta sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei apmērs ir 1283 euro.

Pabalsts ikmēneša izdevumu segšanai (līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, ja bērns pēc pilngadības sasniegšanas turpina mācības) ir 166 euro, personām ar invaliditāti kopš bērnības 226 euro.

Mājokļa pabalsts pilngadību sasniegušam bērnam tiek aprēķināts pēc faktiskajiem izdevumiem normatīvajos aktos noteikto izdevumu segšanai pēc Ministru kabineta 2020. gada 17. decembra noteikumos Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu” noteiktajām Mājokļa pabalsta aprēķināšanai izmantojamās izdevumu pozīciju minimālajām normām.

Pabalsti audžuģimenei

Pabalstus audžuģimenei izmaksā, pamatojoties uz noslēgto līgumu starp “Sociālo dienestu” un audžuģimeni par bērna ievietošanu audžuģimenē.

Tiek noteikti šādi pabalstu veidi:

  • ikmēneša pabalsts audžuģimenē ievietotā bērna uzturam;
  • vienreizējs pabalsts bērna apģērba un mīkstā inventāra iegādei;
  • ikgadējs pabalsts par bērnu, kurš audžuģimenē uzturējies vismaz sešus mēnešus.

Ikmēneša pabalsta apmērs katra audžuģimenē ievietotā bērna uzturam ir divkāršs Ministru kabineta noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmērs bērnam.

Audžuģimene par katru ģimenē ievietoto bērnu saņem vienreizēju pabalstu bērna apģērba un mīkstā inventāra iegādei 35 % apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas normālā darba laika ietvaros.

Audžuģimene par katru ģimenē ievietoto bērnu, kurš audžuģimenē uzturējies vismaz sešus mēnešus, saņem pabalstu 75 % no valstī noteiktās minimālās darba algas normālā darba laika ietvaros.

Saistošie noteikumi “Par pabalstiem audžuģimenei Saldus novadā”

Pabalsts Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem Saldus novadā

Pabalstu var saņemt persona, kura ir Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieks, kurai noteikta invaliditāte ar atzīmi, ka noteikta slimība, kas saistīta ar Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanu, un kuras dzīvesvieta ir deklarēta Saldus novadā vismaz 12 mēnešus pirms pabalsta pieprasīšanas brīža.

Pabalsta apmērs ir 50,00 euro. Pabalsts tiek piešķirts un izmaksāts vienu reizi kalendāra gada laikā.

Lai saņemtu pabalstu, pabalsta pieprasītājs “Sociālajā dienestā” iesniedz iesniegumu.

Pabalsts tiek piešķirts bez personas materiālās situācijas izvērtēšanas.

Saistošie noteikumi “Par pabalstu Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem Saldus novadā”

Pabalsts politiski represētajām personām Saldus novadā

Tiesības saņemt pabalstu ir politiski represētajām personām, kuru dzīvesvieta ir deklarēta Saldus novadā vismaz 12 mēnešus pirms pabalsta pieprasīšanas brīža. Pabalstu piešķir, neizvērtējot mājsaimniecības materiālo situāciju. Pabalsta apmērs ir 50,00 euro un tiek izmaksāts vienu reizi kalendāra gada laikā.

Lai saņemtu pabalstu, pabalsta pieprasītājs Saldus novada pašvaldības aģentūrā “Sociālais dienests” iesniedz iesniegumu, uzrāda politiski represētās personas apliecību.

Saistošie noteikumi “Par pabalstu politiski represētajām personām Saldus novadā”

Vienreizējs pabalsts Saldus novada iedzīvotājiem pēc atbrīvošanas no brīvības atņemšanas iestādes

Pabalstu piešķir personai, kura ir atbrīvota no brīvības atņemšanas iestādes pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas vai nosacītas pirmstermiņa atbrīvošanas no brīvības atņemšanas soda izciešanas, ja šīs personas dzīves vieta pirms brīvības atņemšanas soda izciešanas bija deklarēta Saldus novada administratīvajā teritorijā.

Pabalstu var pieprasīt ne vēlāk kā viena mēneša laikā pēc atbrīvošanas no brīvības atņemšanas iestādes.

Pabalsta pieprasītājs “Sociālajā dienestā” iesniedz iesniegumu, pievienojot izziņas kopiju, kas apliecina, ka pabalsta pieprasītājs atbrīvots no brīvības atņemšanas iestādes pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas vai nosacītas pirmstermiņa atbrīvošanas no brīvības atņemšanas soda.

Pabalsts tiek piešķirts bez personas materiālās situācijas izvērtēšanas.

Pabalsts ir 20 % apmērā no minimālās mēneša darba algas normālā darba laika ietvaros.

Saistošie noteikumi “Par vienreizēju pabalstu Saldus novada iedzīvotājiem pēc atbrīvošanas no brīvības atņemšanas iestādes”

Pabalsts krīzes situācijā

Pabalstu krīzes situācijā piešķir mājsaimniecībai ārēju notikumu radītu seku novēršanai vai mazināšanai, kurai vairs nav iespēju izmantot ierastos problēmu risināšanas veidus, un mājsaimniecība pati saviem spēkiem nespēj pārvarēt šo notikumu radītās sekas un tai ir nepieciešama psihosociāla vai materiāla palīdzība.

Pabalstu piešķir bez ienākumu izvērtēšanas mājsaimniecībai.

Pabalsta krīzes situācijā saņemšanai persona viena mēneša laikā pēc krīzes situācijas iestāšanās “Sociālajā dienestā” iesniedz iesniegumu, kurā apraksta krīzes situāciju un pievieno krīzes situāciju pamatojošus dokumentus. Iesniegumā par pabalsta krīzes situācijā pieprasīšanu iesniedzējs norāda nepieciešamā pabalsta apmēru.

Pabalsta krīzes situācijā apmērs ir līdz 720,00 euro mājsaimniecībai, ņemot vērā iepriekš neparedzamo apstākļu radīto zaudējumu sekas.

Saistošie noteikumi “Par papildu sociālās palīdzības pabalstiem Saldus novadā”

Apbedīšanas pabalsts

Personai, kura uzņēmusies Saldus novada iedzīvotāja apbedīšanu, piešķir apbedīšanas pabalstu:

  • 350,00 euro apmērā par personu, par kuru Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nav piešķīrusi apbedīšanas pabalstu;
  • starpību līdz 350,00 euro par personu, par kuru Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras piešķirtais apbedīšanas pabalsts ir mazāks par 350,00 euro.

Pabalstu var pieprasīt mēneša laikā no miršanas fakta reģistrācijas brīža.

Lai saņemtu pabalstu, pabalsta pieprasītājs “Sociālajā dienestā” iesniedz iesniegumu, uzrāda miršanas apliecību.

Saistošie noteikumi “Par apbedīšanas pabalstu Saldus novadā”